Třemšínská bouda, CHKO Brdy

Když jsem měl Gangloffův kříž, o kterém jsem vám štěkl včera, důkladně prozkoumaný, vydal jsem se o mrňousek dále. Obtlapkal jsem odpočinkové místo pro člobrdy, přečetl si vzkazy na rozcestí a než jsem se nadál, vítala mne Třemšínská bouda.

Třemšínská bouda není obyčejnou boudou. Kdysi dávno sloužila jako kaple, posléze jako bouda pro tuláky. Bývala v ní i kamínka. Dnes slouží bouda jako přístřešek, nocoviště a dokonce i jako kaple. Má nádherná okýnka. Když projdete dveřmi, uvidíte obrovský kříž a na něm přikázání.

Ne, že by se mi interiér Třemšínské boudy nelíbil. Ale příroda je příroda. A příroda, ve které se Třemšínská bouda nachází, je tak nádherná.

Představte si, že jdete hlubokým lesem. Všude, kam se vaše oči podívají, vidí hustý les. Stromy vysoké i nízké. Vy jdete stále kupředu, cestou, která vás neomylně vede do hlubokého lesa. Jdete cestou, která je schovaná pod vrstvou sněhu, stejně jako mech a borůvčí, který v okolí cesty roste. Potkáváte malé skalky, ze kterých kouká vždy jen kousek. Jdete stále dopředu hlubokým lesem a užíváte si přírodu. Užíváte si místní klid, když v tom, zničehonic, přímo před sebou uvidíte stavení. Pohádkové stavení se zasněženou střechou. Nikde není nikdo. Na místě jste jen vy a pohádková chaloupka. No řekněte, není to nádhera?

Nyní jsem vás nechal představit si, proč mám raději Třemšínskou boudu zvenku. Je v nádherné přírodě. Když je bouda zasněžená, je pohádkovější než pohádková. Je u ní naprostý klid, nikde nikdo. Jen vy a několik švitořících ptáčků v okolí.

Občas zaslechnete šum větříku ve větvích, občas zaslechnete ptáčka. Když se za těchto zvuků vypravíte do okolí boudy, budete si moci přečíst historii boudy. Když se vydáte dál, dojdete na Třemšín, vrchol a zříceninu hradu s krásnou vyhlídkou. Můžete se vydat i k partyzánskému bunkru a studánkám. Nebo můžete u boudy jen tak postát. Užít si klid a krásu místní přírody. Krásu místa, kterou byste jinde jen těžko hledali.

 

Třemšínská bouda byla postavena v polovině 19. století. Původně sloužila jako kaple, později jako útulna. Při rekonstrukci v roce 2007 byla opět objevena zazděná část kaple. Nyní je bouda v původním stavu. Opět slouží jako kaple i jako útulna. Jen kamínka již na místě nejsou. Rekonstrukci v roce 2007 provedla společnost Lesy České republiky, státní podnik, lesním závodem Dobříš. K Třemšínské boudě dojdete několika zpevněnými cestami. Odpočinout si můžete jak v kapli, tak u turistického posezení. Na místě si můžete prohlédnout i Gangloffův kříž.

Nedaleko kaple jsou další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Můžete zdolat vrchol Třemšín, jednu z brdských osmistovek. Můžete navštívit neprávem opomíjený vrchol Křemel, ze kterého je krásná vyhlídka. Můžete se vydat ke kapli na Třemšíně, prohlédnout si zříceninu hradu Třemšín, pokochat se z třemšínských vyhlídek nebo se vydat k Třemšínské studně či partyzánskému bunkru. I nedaleký buk Dvoják stojí za návštěvu. Míst, která v blízkosti navštívit, je nespočet.